Soppa och 5:2




Nä, nu måste det bli ordning!
Jag mår verkligen allra bäst när jag äter strikt LCHF. Precis som jag gjorde i flera år innan jag blev gravid. Under graviditeten åt jag kanske 90-95 % strikt. Under amningen kanske 80-90 % strikt och nu är det väl ungefär där jag landat. Fungerar inte alls!!! Jag ”börjar om” och tänker hela tiden på att ”skärpa mig”. Eller ”bara en just idag”.
Jag har ingen våg men gissar på att jag väger ca 5 kg mer nu än jag gjorde före Eric (och efter amning för jag gick faktiskt ner ALLA kilon ganska fort efter graviditeten). Men det är inte de 5 kilona som är något jätteproblem. Det är att hela tiden FUNDERA… På om jag ska ta godis på Halloween eller en bulle på kanelbullens dag. En bit surdegsbröd här och lite glutenfri pasta där. Det skapar stress och press och otrygghet i kroppen så nu IGEN då så ”startar jag om”. Och jag gör det med 5:2 och LCHF. Tänkte börja med en månad och har hittills klarat en dag. Tänker hålla det enkelt. Inte köpa kokböcker och ”variera mig” utan bara göra det som är lätt och funkar bra.
Här är min måndags-meny. Torsdag blir nästa "2-dag". Har inte bestämt mig för om jag ska dela upp de (cirka…) 500 kalorierna på 2 eller 3 måltider men igår blev det så här:
Frukost: Svart kaffe och 1 kokt ägg
Lunch: Te och vatten
Middag: Broccoli & ostsoppa och 1 avokado
Har ingen våg som sagt men har ett par jeans i storlek 28 som inte accepterar att jag väger mer än 69 kilo…
Och sen har jag bestämt att det ska bli soppa en dag i veckan hemma nu ett tag! För att det är gott, billigt, enkelt och man kan variera i massor...
Igår gjorde jag denna soppa. Såklart inte LÄTT-cremefraiche i... :) Och avokado till istället för räkklämma. Andra förslag är ost, ostchips eller Finn Crisp med smör till "de andra" i familjen :)
Jag håller er uppdaterade! Häng gärna på en månad 5:2 om du känner som jag!!!

Kommentera gärna:
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
-
Joakim Knutsson » LCHF Frukostfrallor: ”Hej. Vet du var man kan får tag på "mjölmix" (Bakerix)”
-
hilda » Styrka, hälsa och löften: ”Hej, hur går det med smak- och luktsinnet? Allt gott! ”
-
Eva » Styrka, hälsa och löften: ”Stort Gilla!!”
-
Nisse Hult » ”När allt blir som vanligt igen”: ”https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2021/01/12/can-flu-vaccine-i..”
-
Nisse Hult » Folkhälsa genom ”tuffare tag”? : ”Hyckleri och dubbelmoral i Sverige år 2020 Ex denna intervju i Radio Jämtland h..”
Bloggarkiv
- ▼ 2021 (7)
- ► 2020 (127)
- ► 2019 (132)
- ► 2018 (73)
- ► 2017 (47)
- ► 2016 (30)
- ► 2015 (74)
-
►
2014 (149)
- ► december (11)
- ► november (7)
- ► oktober (11)
- ► september (5)
- ► augusti (6)
- ► juli (5)
- ► juni (15)
- ► maj (14)
- ► april (6)
- ► mars (26)
- ► februari (24)
- ► januari (19)
-
►
2013 (448)
- ► december (23)
- ► november (38)
- ► oktober (24)
- ► september (43)
- ► augusti (42)
- ► juli (35)
- ► juni (48)
- ► maj (43)
- ► april (45)
- ► mars (37)
- ► februari (33)
- ► januari (37)
-
►
2012 (393)
- ► december (30)
- ► november (29)
- ► oktober (33)
- ► september (32)
- ► augusti (28)
- ► juli (19)
- ► juni (37)
-
►
maj (38)
- Frukost på stan!
- Varför blir det aldrig lättare...???
- Visst kan vi...?
- Uppskattad vardags eller festrätt
- ► april (35)
- ► mars (38)
- ► februari (22)
- ► januari (52)
-
►
2011 (663)
- ► december (55)
- ► november (51)
- ► oktober (52)
- ► september (54)
- ► augusti (56)
- ► juli (46)
- ► juni (44)
- ► maj (57)
- ► april (62)
-
►
mars (68)
- Om jag bara får säja EN sak...
- Dagens delikatess
- TACK för era presentationer!
- Shoppat loss i ostbutiken...
- God morgon!
- ► februari (55)
- ► januari (63)
- ► 2010 (142)
Länkar
Etikettmoln
lchf torsk skinka påsk metoo tänder godis kiropraktor hälsa vakna vitkål allergier graviditet, vikt lchf middag nyår grädde restaurang barnvagn glass veckans middag före & efterbilder soppa pasta pannkaka socker fett choklad veckokalender katter hälsoeffekter lchf vikt efterrätt graviditet lchf bröd graviditet ägg grönsaker fisk kostrådgivning snabbt träning diverse diverse kost frukost restaurang köttfärs tillbehör kyckling produkter barn nötkött funderingar resor artiklar ost fläskkött barnmat vin skaldjur korv grillat jul paj kostrådgivarna kolesterol bloggtips pizza livsmedelsverket thai instagram föreläsningar fettskola kokböcker lekland sexuella trakasserier 5:2 matlåda hälsa -21 fest förskola hus alp chili
13 november 2015 15:31:15
6 november 2015 06:37:20
5 november 2015 08:23:29
5 november 2015 08:23:49