Semester-katten!




Världens finaste snö-bengal Lewis har haft sin första sommar-semester utan kompisen Jerry...:(
Han har varit stallkatt, slagits med andra katter, jagat möss och bilat på västkusten. Nu åter på en balkong i Stockholm city.
Jag blir verkligen galen på människor som inte tar hand om sina djur... Katter kan tex leva 15-20 år och det bör man tänka igenom innan man åker hem med den söta kattungen som var "gratis"... Och livet förändras. Men ansvaret för djuret kvarstår. Fenomenet "sommarkatt" gör mig gråtfärdig!
Lewis har varit med om både flyttar och separation och dödsfall... Att det ibland känns lite svårt och besvärligt och krångligt i livet berättigar INTE att sätta ut sitt djur i en annons på Blocket, enligt min åsikt!
Och snart kanske Lewis står inför den den största utmaningen av dem alla hittills, en bebis... :)
Då kanske det är lite tur att han ändå varit med om en del äventyr och är tränad på förändringar.
Och vikten håller han nu. Carnia Lynx och lite sommarmöss funkar toppen!
Kommentera gärna:
Senaste inlägg
Senaste kommentarer
-
ingrid » Så nära...: ”Du är en envis kämpe!”
-
Jenny » Samma kläder- 7 år senare !: ”Götapetter! Breda höfteröööhhh...vart då? Du är jättefin då och nu!”
-
Catarina » Samma kläder- 7 år senare !: ”Jag har lipödem då är det väldigt vanligt med överdrivet breda höfter och studs,..”
-
kristina erkers » Inget ”Opinion Live” för mig- Om kött..: ”Jag håller med dig i allt. Jag är pensionär och har jobbat som kokerska på dagis..”
-
Jenny » ALP-diet, hur går det ? : ”Tack för svar! Vart kan man läsa om dieten? ”
Bloggarkiv
- ▼ 2019 (126)
- ► 2018 (73)
- ► 2017 (47)
- ► 2016 (30)
- ► 2015 (74)
-
►
2014 (149)
- ► december (11)
- ► november (7)
- ► oktober (11)
- ► september (5)
- ► augusti (6)
- ► juli (5)
- ► juni (15)
- ► maj (14)
- ► april (6)
- ► mars (26)
- ► februari (24)
- ► januari (19)
-
►
2013 (448)
- ► december (23)
- ► november (38)
- ► oktober (24)
- ► september (43)
- ► augusti (42)
- ► juli (35)
- ► juni (48)
- ► maj (43)
- ► april (45)
- ► mars (37)
- ► februari (33)
- ► januari (37)
-
►
2012 (393)
- ► december (30)
- ► november (29)
- ► oktober (33)
- ► september (32)
- ► augusti (28)
- ► juli (19)
- ► juni (37)
-
►
maj (38)
- Frukost på stan!
- Varför blir det aldrig lättare...???
- Visst kan vi...?
- Uppskattad vardags eller festrätt
- ► april (35)
- ► mars (38)
- ► februari (22)
- ► januari (52)
-
►
2011 (663)
- ► december (55)
- ► november (51)
- ► oktober (52)
- ► september (54)
- ► augusti (56)
- ► juli (46)
- ► juni (44)
- ► maj (57)
- ► april (62)
-
►
mars (68)
- Om jag bara får säja EN sak...
- Dagens delikatess
- TACK för era presentationer!
- Shoppat loss i ostbutiken...
- God morgon!
- ► februari (55)
- ► januari (63)
- ► 2010 (142)
Länkar
Etikettmoln
matlåda kiropraktor hus fest torsk påsk metoo 5:2 vitkål allergier lekland lchf middag graviditet, vikt thai grädde restaurang barnvagn pizza veckans middag före & efterbilder soppa pasta pannkaka socker fett choklad veckokalender katter hälsoeffekter lchf vikt efterrätt graviditet lchf nötkött graviditet ägg kyckling fisk kostrådgivning köttfärs träning diverse diverse kost frukost restaurang snabbt tillbehör grönsaker produkter barn bröd funderingar resor artiklar ost fläskkött barnmat vin skaldjur korv grillat jul paj kostrådgivarna kolesterol bloggtips glass livsmedelsverket nyår föreläsningar instagram kokböcker fettskola sexuella trakasserier hälsa tänder godis skinka lchf förskola alp chili
...fortsättning: att lämna bort henne. Det är ju en i familjen även om inte det började som vi hoppades. Med vänlig hälsning Ingela och min söta fotvärmarvovve.
Vi skulle bara titta lite på valpar som fanns ganska nära oss. Pyttsan så enfaldig jag var!! Jag ska aldrig mer åka och titta på valpar då jag redan känner mig lite nere mm och inte har någon motstånds kraft. Vovven var ju så söööt och stillsam. Så det blev ett köp av valp. Söt fortsatte fröken att vara men valptiden var jobbig som sjutton. Gick inte att gosa med henne då hon var vaken hon bara bet och gnagde på oss. Satt ibland med henne i knät och gosade med henne då hon sov. Nu nästan fem år senare så har hon vuxit upp och är ingen dussin hund men är inte alls jobbig på samma sätt som förr. Har sett att några av hennes syskon har utannonserats igen vid ca 8-13 månader, gissar att några inte har fått leva vidare :-( pga att folk inte "orkat" med vovvarna.
Ska säga att trots att det var jobbigt så har vi aldrig tänkt tanken
Våran ena katt hade också tur som kom till oss. Han rev varenda tapet i lägenheten och jamade ibland på nätterna så vi höll på att bli tokiga!!! Men ingen Blocket för honom ändå, han var ju också en familjemedlem, om än periodvis en mycket besvärlig sådan ;)
10 augusti 2013 16:44:57
Jag har inte möjlighet att ge enskild kostrådgivning men skulle rekommendera dig att ta bort gluten (pasta, bröd främst), samt lägga till kokosolja och liinfrön (t ex i frukostmuslin) i kosten varje dag.
Lycka till!
10 augusti 2013 12:05:18