Bra frukost!




Ni äter väl en bra frukost?
Bra=mättande och tillräckligt rik på fett så du står dig bra till lunch. Jag har hittat min perfekta frukost om jag vill äta lunch efter 5 timmar och den ser ut så här.
På helgerna gärna omeletter, äggröra, mycket kaffe osv.
Om du har svårt att äta direkt på morgonen, drick lite te med kokosfett i och ta med dig några ägg till jobbet. Eller ost. Ost är bra och mättande innehåll i en frukost.
Tidigare bestod min frukost av 2%-ig yoghurt med någon "nyttig musli", 1 skiva osötat fullkornsbröd med skinka och philadelpia-ost.
Ingen katastrof-frukost men för mig gjorde det ändå att jag vid lunch var tillräckligt hungrig och hade tillräckligt lågt blodsocker för att riskera att göra dåliga val.
OM jag ändå klarade lunchen också så var det vid 17-tiden katastrofen var ett faktum. Hunger, sug, trött, gå och handla, laga mat... Och vid det laget åt jag gärna mycket pasta. Och efter pastan sötsug och trötthet. Och då hade jag antingen "varit duktig" och inte köpt något sött (och satt och funderade på om jag ändå skulle gå ner till ICA nu fast klockan var 20.00), eller så hade jag en dajm hemma som jag köpt vid kassan på affären...
Nu slipper jag den där cirkusen - Börja dagen bra! Ha en skön fredag!
Kommentera gärna inlägget:
Senaste inlägg
Senaste kommentarer
-
ingrid » Så nära...: ”Du är en envis kämpe!”
-
Jenny » Samma kläder- 7 år senare !: ”Götapetter! Breda höfteröööhhh...vart då? Du är jättefin då och nu!”
-
Catarina » Samma kläder- 7 år senare !: ”Jag har lipödem då är det väldigt vanligt med överdrivet breda höfter och studs,..”
-
kristina erkers » Inget ”Opinion Live” för mig- Om kött..: ”Jag håller med dig i allt. Jag är pensionär och har jobbat som kokerska på dagis..”
-
Jenny » ALP-diet, hur går det ? : ”Tack för svar! Vart kan man läsa om dieten? ”
-
Lena Palmquist » Samma kläder- 7 år senare !: ”Oj vad jag känner igen det där med att människor kopplade till vården säger oläm..”
-
Jenny » ALP-diet, hur går det ? : ”Alp är det som lchf utan alkohol mejeri och kaffe?”
Bloggarkiv
- ▼ 2019 (126)
- ► 2018 (73)
- ► 2017 (47)
- ► 2016 (30)
- ► 2015 (74)
-
►
2014 (149)
- ► december (11)
- ► november (7)
- ► oktober (11)
- ► september (5)
- ► augusti (6)
- ► juli (5)
- ► juni (15)
- ► maj (14)
- ► april (6)
- ► mars (26)
- ► februari (24)
- ► januari (19)
-
►
2013 (448)
- ► december (23)
- ► november (38)
- ► oktober (24)
- ► september (43)
- ► augusti (42)
- ► juli (35)
- ► juni (48)
- ► maj (43)
- ► april (45)
- ► mars (37)
- ► februari (33)
- ► januari (37)
-
►
2012 (393)
- ► december (30)
- ► november (29)
- ► oktober (33)
- ► september (32)
- ► augusti (28)
- ► juli (19)
- ► juni (37)
-
►
maj (38)
- Frukost på stan!
- Varför blir det aldrig lättare...???
- Visst kan vi...?
- Uppskattad vardags eller festrätt
- ► april (35)
- ► mars (38)
- ► februari (22)
- ► januari (52)
-
►
2011 (663)
- ► december (55)
- ► november (51)
- ► oktober (52)
- ► september (54)
- ► augusti (56)
- ► juli (46)
- ► juni (44)
- ► maj (57)
- ► april (62)
-
►
mars (68)
- Om jag bara får säja EN sak...
- Dagens delikatess
- TACK för era presentationer!
- Shoppat loss i ostbutiken...
- God morgon!
- ► februari (55)
- ► januari (63)
- ► 2010 (142)
Länkar
Etikettmoln
matlåda kiropraktor hus fest torsk påsk metoo 5:2 vitkål allergier lekland lchf middag graviditet, vikt thai grädde restaurang barnvagn pizza veckans middag före & efterbilder soppa pasta pannkaka socker fett choklad veckokalender katter hälsoeffekter lchf vikt efterrätt graviditet lchf nötkött graviditet ägg kyckling fisk kostrådgivning köttfärs träning diverse diverse kost frukost restaurang snabbt tillbehör grönsaker produkter barn bröd funderingar resor artiklar ost fläskkött barnmat vin skaldjur korv grillat jul paj kostrådgivarna kolesterol bloggtips glass livsmedelsverket nyår föreläsningar instagram kokböcker fettskola sexuella trakasserier hälsa tänder godis skinka lchf förskola alp chili
Med bacon, omelett och kaffe med grädde står jag mig på i 5 timmar, det. helt otroligt bra!
Imorse testade jag grekisk yoghurt med grädde och bär, blev proppmätt och gott var det!
Heja LCHF :))
Nu har jag käkat Bacon och äggomelett med ost i nästan ett år och knappt vågat testa nåt annat. De senaste dagarna har det dock blivit:
1 ägg
1 dl rysk yoghurt med bär och från
1 lowcarbbröd (gräddiga pones) med smör, ost och salami.
Har fungerat utmärkt =)
16 september 2011 17:32:00